Интерактивно изкуство (Interactive art) е такова в което зрителят влияе на произведението,

независимо дали само с присъствието си, действията си или като стане част от него.

ИНТЕРАКТИВНО ГЕНЕРАТИВНИ ФОРМАЦИИ
Светослав Косев, Атанас Марков
ВЗАИМОДЕЙСТВИЕ С ТЕХНОЛОГИЧЕН ОРГАНИЗЪМ
Светослав Косев, Атанас Марков
ПРЕВЪПЛЪЩЕНИЯТА НА КНИГАТА
Светослав Косев, Симеон Желев
ВЗАИМОДЕЙСТВИЕ С ВЪОБРАЖАЕМА РЕАЛНОСТ
Светослав Косев, Атанас Марков
БОЖЕСТВЕНА КОМЕДИЯ
Светослав Косев, Симеон Желев, Атанас Марков

Co-Interaction е Арт група, чиято дейност е насочена към създаването на проекти, които включват използването на високо технологични средства.

Членове: Светослав Косев, Атанас Марков, Симеон Желев.

ИНТЕРАКТИВНО ГЕНЕРАТИВНИ ФОРМАЦИИ

Светослав Косев, Атанас Марков

 

Този проект наречен „Интерактивно генеративни формации“ представлява един диалог между зрителя и произведението. Това е едно виртуално поле в което всеки зрител се появява на екрана като силует във вид на мрежа от линии и има способността да влияе на самото произведение. Линиите са свързани с алгоритъм, което прави произведението освен интерактивно и генеративно, което е инспирирало и заглавието на проекта. В тази виртуална среда свободно на псевдослучаен принцип се разпръсква мрежа от точки, които имат определи физични свойства. Те също се свързват помежду си със същия алгоритъм като контура на зрителя, като по този начин се търси графичното усещане. Малките точки имат гравитация и падат, но също така могат да взаимодействат при сблъсък с потребителите или помежду си. В допълнение има и по-големи цветни „топки“, които също участват в тази виртуална сцена с физични зависимости. Целта на последните е да подтикне зрителя към по-активно участие и чрез елемент на игра да бъде въвлечен в тази виртуална среда.

ПРЕВЪПЛЪЩЕНИЯТА НА КНИГАТА

Светослав Косев, Симеон Желев

 

Изложбата е съставена от серия творби, базирани на литературни произведения, като по голямата част са по „Божествена Комедия“ на Данте Алигери и в частност „АД“.

Първоначалната идея се зароди, когато реших да подаря графичен отпечатък с размер 100 х 70 см. на художника Петър Лазаров – бих казал близък мой приятел. Тогава той ми каза, че няма къде да съхранява творба с такъв размер и ми предложи да направим книга със специфична разгъвка и разрязване от него. В последствие реших да доразвия тази идея и да съчетая две напълно противоположни на пръв поглед изразни средства. Едното от тях е базирано на класическата графична техника „литография“, а другото на съвременната триизмерна графика. Симпатиите ми към литографията се базират на завършеното ми образование със специалност графика. Триизмерната графика е нещо, с което се занимавам от дипломирането си в университета.  Тя  представлявала интерес за мен още от възникването си. По този начин се зароди идеята за вплитане на няколко изразни средства в един общ проект, обединен от литературата.

За основа на творбите са използвани, моделирани в софтуер за триизмерна графика обекти и персонажи. Те на свой ред са интерпретирани по различен начин в произведения от различен тип като:

  • графичен отпечатък, създаден по класическата технология литография;
  • ръчно изработена книга;
  • триизмерно принтиран скулптиран персонаж;
  • дигитален печат и т.н.

В графичните отпечатъци са вплетени стихове от литературните произведения, които те илюстрират.

В изложбата са представени и калиграфските образци, които са част от литографските отпечатъци, както и такива, които не са използвани в композициите.

Ръчно изработените книги, изработени от Симеон, които включват разрязани по специфичен начин литографски отпечатъци, предоставят още една допълнителна възможност за експониране. Специално изработените кутии за съответната творба, обогатяват допълнително идеята. Те съответно са обобщаващия и финален щрих към първоначалния замисъл на този проект в чиято основа е книгата. Той представя в изложбата още произведения, свързани с темата на този проект.

Тъй като моделите, които са включени в двуизмерните графични отпечатъци всъщност са триизмерно моделирани обекти, това позволява третирането им и по чисто електронен способ. Поради тази причина драконът от песен 34 е представен и във виртуална сцена, което дава възможност за добиване на различно въздействие.

По този начин едно и също произведение е представено по няколко коренно различни начина.  Това позволява на наблюдателя да получи различно впечатление за един и същи обект в различна визуална форма.

 

Светослав Косев

ВЗАИМОДЕЙСТВИЕ С ТЕХНОЛОГИЧЕН ОРГАНИЗЪМ

Светослав Косев, Атанас Марков

 

Тази инсталация е естествено следствие на двата предходни интерактивни проекта, а именно „ИНТЕРАКТИВНО ГЕНЕРАТИВНИ ФОРМАЦИИ“ и „ВИРТУАЛНА АРЕНА“.

Най-съществената разлика е, че при първите два проекта, събитията се случват на двуизмерна плоскост, върху която се прожектират изображения. Естетиката на обектите е предварително уточнена, а движението на наблюдаващите и същевременно участващи в произведението зрители, се прихваща от сензор. По този начин наблюдателите променят визията на динамичните изображения, като стават активна част от тяхната визия.

С проекта „ВЗАИМОДЕЙСТВИЕ С ТЕХНОЛОГИЧЕН ОРГАНИЗЪМ“, напускаме зоната на двуизмерното и преминаваме в триизмерното пространство. Пространството в което се развиват събитията е с размери 500х500х350 см. В процеса на разговори стигнахме до идеята, да имитираме жив организъм, който реагира на приближаване към него.  Базовият модел беше група от филма „Аватар“, в който главният герой при докосването на едно растение, предизвика мигновена реакция от страна на цяла група такива от същия вид, при което всички те се скриват в основата си. За да се развие инсталация от желания мащаб в зоната на стъпване на наблюдателите обаче е рисковано. Поради тази причина решихме да вдигнем обектите над главите на хората, което разбира се е по-сложно от инженерна гледна точка и изисква намесата на специалист в съответната област. Другият проблем беше „Какъв да е обектът, който ще реагира на присъствието на зрителя и как точно ще се случи това?“ Тогава се сетих за детска играчка, която бях виждал на плажа. Тя представляваше свита топка, която се отваря при хвърляне и се затваря, когато я хванеш. В последствие се оказа, че тази детска играчка е известна в научните среди като „Сфера на Хоберман“. Направихме няколко експеримента с нея и се оказа, че може да бъде отваряна и затваряна със зададен размер с помощта на серво машинки. В последствие на базата на тези първоначално предвидени елементи, беше изградена цялата конструкция за инсталацията. Естествено имаше и редица проблемни моменти в които се налагаше Атанас да решава проблеми свързани предимно с електрониката. В крайна сметка резултатът от съвместната дейност в първоначалния етап където концептуалната и визуална част беше решена от мен, техническата част, поета изцяло от Атанас, както и безценното съдействие на инж. Антон Кръстев по отношение на носещата конструкция е налице.

Първото представяне на проекта е на 15-ти март 2019 в изложбени зали „Рафаел Михайлов“ Велико Търново.

Светослав Косев

ВЗАИМОДЕЙСТВИЕ С ВЪОБРАЖАЕМА РЕАЛНОСТ

Светослав Косев, Атанас Марков

 

В събитието „Взаимодействие с Въображаема реалност“, участие взимат двама от членовете на Арт група Co-Interaction – Светослав Косев и Атанас Марков. На 1 юни 2021 г. в галерия “Доза”, София бяха представени три техни проекта обеденени в една изложба. Двата от тях вече познати - интерактивните инсталации: „Интерактивно-генеративни формации“, и „Взаимодействие с технологичен организъм“. За да надградим това, което вече сме показвали до този момент, добавихме още един интерактивен проект към изложбата. Това са творби с добавена или обогатена реалност (Augmented reality AR). Идеята за нейното използване се зароди относително спонтанно, но тя е съвсем логично допълнение към общата концепция на нашите виждания. Това е още един начин да бъде надграден моделът на възприемане на едно графично изображение, което така или иначе може да има самостоятелно естетическо присъствие в експозиционната площ, с допълнителни композиционни елементи. Възможностите, които тази технология разкрива пред визуалните изкуства, дава нова насока в тяхното развитие, и може да промени облика на класическите художествени форми.

В рамките на този проект представихме 10 графики, създадени от Светослав Косев, които са съпътствани от добавена реалност, приложението за която е дело на Атанас Марков.

 

БОЖЕСТВЕНА КОМЕДИЯ

 

За да се стигне до осъществяването на тази идея, беше извървян път, който доведе до нейната реализация. Няколко отделни проекта, развити в периода 2019 – 2022 г., изиграха съществена роля за това. Един от тях се осъществи в периода 01 – 08.06.2021 г. в гр. София под наименованието „Взаимодействие с въображаема реалност“. Там бяха представени най-съществените проекти на основоположниците на артгрупа Co-interaction – Светослав Косев и Атанас Марков. Това включваше интерактивните инсталации „Интерактивно-генеративни формации“, „Взаимодействие с технологичен организъм“, както и серия от 10 графични творби придружени от добавена реалност, към които впоследствие бяха добавени и още 2. Те всъщност бяха и причина за появата на следващата концепция, под формата на проект „Божествена комедия“, идеята за който възникна спонтанно в разговор. Формалната причина за това беше 700 годишнината от кончината на италианския поет Данте Алигиери, която се отбелязва с различни културни събития не само в неговата родина, но и по цял свят. Роля за появата му изигра и работата по първото издание на проект „Превъплъщенията на книгата“, споделена между Светослав Косев и Симеон Желев през 2019 г., когато бяха създадени част от графичните творби на тема „Божествена комедия“.
На 15-ти декември 2021 в Арт Галерия Ларго беше открита изложба – графика с добавена реалност „Божествена комедия“. Събитието се реализира под патронажа на г-н Антонио Таркуинио – Почетен Консул на Република Италия във Варна.
Особеното в този проект е, че напускаме зоната на двуизмерното и преминаваме в триизмерното пространство. На практика всяка от творбите има две състояния – реално, което зрителите могат да видят окачено на стените в галерията и виртуално – което може да се види чрез специално приложение през смартфон или таблет. Това става възможно, благодарение на колаборацията на Светослав Косев с Атанас Марков и Симеон Желев. Тримата създават преди няколко години арт групата Co-Interaction, чиято дейност е насочена към изграждането на проекти, които включват използването на високо технологични средства. Светослав Косев е двигател на артистичната, концептуалната и визуална част на проектите, техническата и технологичната част е поета от Атанас Марков, който е автор и на приложението за добавена реалност, чрез което се визуализират интерактивно проектите. Третият член на групата Симеон Желев разработва калиграфията, като неговата работа зрителите могат да видят в творбите от цикъла „Божествена комедия“.
За проекта „Божествена комедия“ Светослав Косев споделя: „Това са творби с добавена или обогатена реалност (Augmented reality AR). Това е още един начин да бъде надграден моделът на възприемане на едно графично изображение, което така или иначе има самостоятелно естетическо присъствие в експозиционната площ, с допълнителни композиционни елементи. Възможностите, които тази технология разкрива пред визуалните изкуства, дават нова насока в тяхното развитие и смятам, че добавената реалност може да промени облика на класическите художествени форми. Реших да доразвия тази идея и да съчетая две напълно противоположни на пръв поглед изразни средства. Едното от тях е базирано на класическата графична техника „литография“, а другото на съвременната триизмерна графика. Симпатиите ми към литографията се базират на завършеното ми образование със специалност графика. Триизмерната графика е нещо, с което се занимавам от дипломирането си в университета. Тя представлявала интерес за мен още от възникването си. По този начин се зароди идеята за вплитане на няколко изразни средства в един общ проект, обединен от литературата. За основа на творбите са използвани, моделирани в софтуер за триизмерна графика обекти и персонажи. В графичните отпечатъци са вплетени стихове от литературните произведения, които те илюстрират. Тъй като моделите, които са включени в двуизмерните графични отпечатъци всъщност са триизмерно моделирани от мен обекти, това позволява третирането им и по чисто електронен способ. По този начин едно и също произведение е представено по няколко коренно различни начина. Това позволява на наблюдателя да получи различно впечатление за един и същи обект в различна визуална форма.“
Друга съществена част от този проект са ръчно създадените от Симеон Желев книги. Всяко от произведенията, свързани с проект „Божествена комедия“, е придружено от книга, която включва нарязан и сгънат по специфичен начин литографски отпечатък, от серията създадена от Светослав Косев. Книгата е изработена по индивидуален начин в зависимост от темата на илюстрираната част от произведението.
Добавената реалност на свой ред е съпътствана от музика, специално създадена за проекта от Георги Млячков. Тя съответно е различна при отделните части на „Божествена комедия“ – „Рай“, „Чистилище“ и „Ад“. Негово дело е и музикалният фон към проекта „Взаимодействие с технологичен организъм“, част от който са първоначално създадените 12 творби с добавена реалност.


Добавената реалност в графиките може да бъде видяна от всеки, който изтегли на своя телефон приложението от ТУК.